Raising Kids Activities Best Kids' Cooking Subscription Boxes Eat2explore is the best overall kids' cooking subscription By Sarah Garone Sarah Garone Facebook LinkedIn Twitter Sarah Garone, NDTR, is a freelance health and wellness writer who runs a food blog. Learn about our editorial process and Nicole Bonaccorso Nicole Bonaccorso Twitter Nicole is an expert in healthy family living, diet and exercise, and wellness. Her work has appeared on Weather.com, AskMen.com, Upworthy, NBC.com, RetailMeNot, and Mashable. Learn about our editorial process Updated on November 16, 2022 Fact checked by Haley Mast Print We independently evaluate all recommended products and services. If you click on links we provide, we may receive compensation. Learn more. Getting kids active in the kitchen from an early age can reap some surprising dividends. Not only does hands-on cooking provide kids with a valuable skill they’ll use their whole lives, but it can also teach them basic math, broaden their palates, and help them develop an appreciation for other cultures. A kids' cooking subscription box can be a gateway to these benefits and more. The best kids' cooking subscription box is one that’s age-appropriate for your child, teaches the basics of healthy eating (and possibly even other skills), and offers an opportunity for you and your child to connect in the kitchen. We’ve narrowed down the top choices here. Best Kids Cooking Subscription Boxes of 2023 Best Overall: Eat2explore Best for Education: Raddish Best for Picky Eaters: Kidstir Best for Toddlers: Baketivity Best for Tweens: Harlow’s Harvest Best for Baking: Kids Baking Club Best for Those With Food Sensitivities: Little GF Chefs Best for Kid-Sized Tools: Little Sous Best Kids' Cooking Subscription Boxes View All Best Kids' Cooking Subscription Boxes Our Top Picks Eat2explore Raddish Kidstir Baketivity Harlow’s Harvest Kids Baking Club Little GF Chefs Little Sous See More (5) Final Verdict Compare Providers How to Choose the Best Kids' Cooking Subscription Box Kids' Cooking Subscription Boxes vs. Kids' Online Cooking Classes How Much Do Kids' Cooking Subscription Boxes Cost? Are Kids' Cooking Subscription Boxes Worth It? What Comes in a Kids' Cooking Subscription Box? Methodology Best Overall : Eat2explore Eat2Explore Sign Up Now Key Specs Cost: About $22 to $25 per monthDelivery frequency: MonthlyNumber of available plans: 4 Why We Chose It: The whole family will enjoy a culinary adventure at an affordable price with eat2explore. Pros Boxes are moderately priced Educates on other cultures through global cuisine Provides hard-to-find spices and sauce mixtures you’ll need for recipes Gluten-free and vegetarian options Helpful website; customer service available via chat, phone, or email Cons No free shipping Countries may eventually repeat Cannot be customized for food allergies Every kids' cooking subscription promises to teach your child to cook, but eat2explore goes above and beyond by introducing your family to the cuisine of a different country each month. After all, there’s no better way to experience and appreciate another culture than through its food. Each month’s box features: Three recipes from the selected country (you’ll know ahead of time which one will be featured)Educational activity sheetsShopping listKid-friendly cooking toolCollectibles like stickers and flag pinsCountry explorer brochures that educate about the nation’s food traditionsEssential mixes of spices, sauces, and/or grains that may be difficult to find at your local grocery store Eat2explore’s boxes are best enjoyed with a subscription, but it is possible to purchase or gift a one-time box. If you opt to subscribe, you can choose from a month-to-month payment of about $25 per month, a three-month subscription for roughly $24 per month, a six-month subscription for around $23 per month, or a 12-month subscription of approximately $22 per month. There's also a refer-a-friend program that offers a discount of $10 for yourself and a friend who joins. Eat2explore’s suggested age is five and up. While younger users may relish easier cooking tasks like measuring and mixing, school-age children will get the most out of the program’s cultural education component. Best for Education : Raddish Raddish Kids Sign Up Now Key Specs Cost: Roughly $20 to $24 per monthDelivery frequency: MonthlyNumber of available plans: 4 Why We Chose It: Raddish is more than a cooking subscription—the company uses each recipe to teach new skills and themes, such as science, history, math, and more. Each box comes with themed activities and crafts to go with the recipes. Pros 3 recipes and collectibles in each box Additional learning activities, like crafts, included For kids 4 to 14+ Cons About $7 shipping for international Ingredients not shipped, must buy yourself Raddish teachings much more than cooking. Each box packs themed lessons in math, science, history, and/or other skills and incorporate them into each recipe. Subscribers will get three recipes per box, grocery lists (food isn’t included), kitchen tools, collectibles, activity sheets, and more to help kids learn new cooking techniques and find out more about the food they’re cooking. The boxes are intended for kids ages four to 14 and up and may require some help from parents. Four plans are available, including a monthly plan, which costs approximately $24 per kit. A three-month prepaid plan also equals about $24 per box. The savings start to kick in when you opt for a 6-month prepaid plan, which comes to around $22 per month. If you prepay for an entire year’s subscription, you’ll be paying roughly $20 per box (and your child will get a free apron). Best for Picky Eaters : Kidstir Sign Up Now Key Specs Cost: Around $20 to $24 per monthDelivery frequency: MonthlyNumber of available plans: 4 Why We Chose It: Fun presentation and a balance of familiar and more adventurous ingredients make Kidstir a good choice for picky eaters. Pros Kid-friendly food presentation will appeal to picky eaters Allergy modifications available Boxes never repeat Free shipping Cons Does not include any ingredients Not as many educational activities as other programs May not appeal to older children Any parent with a picky eater knows that crafting a healthy diet for them is a bit of a Catch-22: You want to help them develop a taste for new foods without overwhelming them with the unfamiliar. Kidstir helps strike this balance with recipes for classic kid foods that often feature fruits, veggies, grains, and legumes you may struggle to get your child to eat (e.g., brownies made with black beans or “shamrock” eggs baked in green bell peppers). Fun presentation ideas (such as a rainbow of veggies on a bagel or banana halves made to look like dolphins) add to the appeal for picky eaters. These also make this service best for younger kids; suggested ages are four to 14. Each Kidstir kit includes three recipes, one cooking tool, a Foodie Fun magazine, achievement stickers, a family game, and a shopping list. A monthly theme ties the box together. Kidstir doesn’t come with any ingredients and doesn’t feature additional educational activities, but if your primary objective is simply to cook with your child, you may prefer this uncomplicated approach. Pay ahead for 12 months, and a Kidstir subscription will cost about $20 per month; for six months, it runs around $22 per month, and for three months, it's roughly $24 per month. A month-to-month box is also approximately $24. Best for Toddlers : Baketivity Baketivity Sign Up Now Key Specs Cost: Approximately $29 to $35 per monthDelivery frequency: MonthlyNumber of available plans: 4 Why We Chose It: With Baketivity, pre-packaged, pre-measured ingredients make baking with your toddler a snap. Pros Includes some ingredients Pre-measured ingredients make for easy baking with toddlers Lots of add-ons available Fun monthly theme Cons Teaches just baking, not cooking No customization for allergies or special diets Does not include a baking tool A little more expensive than some other services Toddlers love to help in the kitchen, but there are some tasks little hands just aren’t ready for yet. Since Baketivity’s boxes come with pre-packaged and pre-measured ingredients, even the youngest chefs can get in on the action by simply opening and pouring (hence Baketivity’s younger age range of four to 10). And though this subscription service includes just one recipe per box, this can be an advantage for toddlers’ short attention span. Baketivity supplies monthly themed boxes with all the nonperishable ingredients you’ll need to bake up sweet treats with your child, but it’s up to you to purchase other perishable ingredients, like eggs or butter. Even better? Recipe cards and educational materials are also included. And if your family is gluten-free, kosher, or wheat-free, you’re in luck: You can specify these dietary needs for your box (though these are the only dietary modifications available). A 12-month membership costs roughly $29 per month, a six-month subscription runs about $31 per month, a three-month plan is approximately $33 per month, and a monthly box tops out at $35 per month. Shipping is included in the price for all plans. Best for Tweens : Harlow’s Harvest Harlow’s Harvest Sign Up Now Key Specs Cost: About $19 to $23 per monthDelivery frequency: MonthlyNumber of available plans: 3 Why We Chose It: Harlow’s Harvest engages tweens with STEM-focused learning activities and teaches them real-world budgeting skills. Pros STEM focus educates tweens on additional skills Moderate prices and free shipping Offers sibling add-on kits and aprons for additional purchase Cons Does not include any ingredients May not be suitable for very young children STEM activities require more investment of time Cooking with your older child can be especially rewarding as you watch them develop higher-level skills, like knife mastery, using small appliances, and cooking with heat. Harlow’s Harvest facilitates family time in the kitchen with tweens by guiding them through age-appropriate recipes and supplying STEM-focused monthly activities. (When the recipe is for s’mores, for example, your child might learn how to build a campfire or create a DIY bug spray.) Each box comes with three recipes, a collectible pin for your apron, a monthly kitchen science project, and educational materials on budgeting for grocery shopping (super important for older kids to learn). You’ll also have the opportunity to join Harlow’s Harvest’s Facebook group, where kids can show off pictures of their culinary creations. Your first month of Harlow’s Harvest is free with a subscription, and after that, you can choose a monthly box for about $23, a six-month subscription for roughly $21 per month, or a 12-month one for around $19 per month. Best for Baking : Kids Baking Club Kids Baking Club Sign Up Now Key Specs Cost: $14.95 per month (billed bi-monthly)Delivery frequency: MonthlyNumber of available plans: 1 Why We Chose It: Kids Baking Club offers excellent value while teaching kids to bake tasty treats. Pros Low price Includes more recipes than any other box subscription Access to Facebook group Cons No free shipping No ingredients included Focuses only on baking, not other forms of cooking For kids ages five to 13 who love to bake, no box service beats the value of Kids Baking Club. This subscription’s monthly boxes are jam-packed with five recipes, baking tools, decorating supplies, a baking lesson, a shopping list, and stickers. Plus, members receive access to online decorating videos, YouTube baking classes, instructions for dietary modifications, and private access to a Facebook group where they can share and discuss their baking achievements. Each box is curated for a monthly, non-repeating theme. Kids Baking Club's subscription is $14.95 per month but billed as $29.90 bi-monthly. You must commit to ordering at least six baking kits. Best for Those With Food Sensitivities : Little GF Chefs Little GF Chefs Sign Up Now Key Specs Cost: About $37 to $40 per monthDelivery frequency: MonthlyNumber of available plans: 4 Why We Chose It: Little GF Chefs is made with kids with celiac disease and food allergies in mind. All baking kits are gluten-free and also free of artificial dyes and the most common food allergens, such as nuts, soy, eggs, and dairy. Pros All dry ingredients included Cooking tool in each box Kids-sized apron included in 12 month subscription Preview of next month’s recipe Cons Only one recipe per month Little GF Chefs features recipes free of the eight most common allergens. The recipes are gluten-free, free of artificial dyes, and vegan-friendly. Each recipe also features substitutions, so you’ll be better able to suit your family’s needs and diets. Each box comes with all the dry ingredients needed for the month’s recipe. The box also includes a cooking tool in each box, so kids will be learning new skills in the kitchen. There are four subscription options: month-to-month, three months, six months, and 12 months. A child-size apron comes complimentary with every 12-month subscription. Subscriptions range from about $37 to $40 per month, and you’ll save money if you prepay by purchasing a subscription. Best for Kid-Sized Tools : Little Sous Little Sous Sign Up Now Key Specs Cost: Around $20 to $25 per monthDelivery frequency: MonthlyNumber of available plans: 3 Why We Chose It: Among other supplies, each Little Sous box comes with a kid-safe kitchen tool sourced from top culinary brands. Pros Each box comes with a high-quality, kid-friendly kitchen gadget Recipes intended for minimal adult supervision Extensive catalog of recipes and cooking basics online Cons Boxes don’t include any ingredients Doesn’t come with a shopping list No information about monthly theme Want to build a cache of awesome kid-friendly kitchen tools? Little Sous may be the subscription box for you. This service includes a high-quality, kid-safe kitchen tool in every box, a step-by-step cooking lesson, three or more recipe cards, and hands-on cooking-adjacent activities, like making a cheese board or creating a sourdough starter. Little Sous is geared for ages five and up, and its recipes are intended for kids as young as seven to make mostly on their own, allowing them more independence in the kitchen. Little Sous’ prices are middle-of-the-road for kids cooking subscription service. You can save money by purchasing a year in advance, which comes out to about $20 per month, pay for six months for roughly $22 each, or pay monthly for around $25. Final Verdict Every kid's cooking subscription can supply hours of family fun (without a screen), but for educational benefits and global culinary exploration even parents will enjoy, eat2explore is our top choice. This service’s boxes come packed with materials that make it a great value, while “visiting” a different country each month creates a sense of fun and adventure. And it’s a nice perk that eat2explore even includes hard-to-find international ingredients so you don’t have to track them down. Compare the Best Kids' Cooking Subscription Boxes Company Price Ages Tools Included Number of Recipes per Box Eat2Explore Best Overall $22-$25/month, plus $6 shipping 5+ 1 3 Raddish Best for Education Roughly $20 to $24 per month 4-14+ Yes 3 KidStir Best for Picky Eaters $20-$24/month, shipping included 4-14 1 3 Baketivity Best for Toddlers $26-$33/month, shipping and most ingredients included 4-10 0 1 Harlow’s Harvest Best for Tweens $19-$23/month, shipping included 4-15 1 3 Kids Baking Club Best for Baking $15/month, plus $5 shipping 5-13 1 5 Little GF Chefs Best for Those with Food Sensitivities About $37 to $40 per month 5-10 Yes 1 Little Sous Best for Kid-Sized Tools $20-$25/month, shipping cost varies 5+ 1 3 or more How to Choose the Best Kids' Cooking Subscription Box Considering your goals for your child’s learning, age, and interests will help you determine which subscription box is right for your family. If you’d like a subscription that gives you a head start on recipes, opt for a box that includes ingredients and kitchen tools. Or, if you have plenty of time, you may prefer to shop for your own ingredients. Kids' Cooking Subscription Boxes vs. Kids' Online Cooking Classes Kids' cooking kits offer some advantages over online cooking classes. With a home-based kit, you can cook or bake on your own time without a professional guiding you. Also, online cooking classes can be on the pricier side, so a subscription box can be a budget-friendly way to ease into kitchen learning. For both, you'll generally need to buy the ingredients needed to make the recipes. On the other hand, in-person cooking lessons feature some elements that can’t be replicated at home. Classes are often taught by someone with professional expertise, provide socialization time with other kids, and frequently supply ingredients (and sometimes even clean-up). How Much Do Kids' Cooking Subscription Boxes Cost? Like most subscription services, kids' cooking kits vary somewhat in price, but most fall within the range of $20 to $30 per month. Some subscriptions include shipping in the total price, while others charge an additional fee. Are Kids' Cooking Subscription Boxes Worth It? The value you get out of a kids' cooking subscription box will depend on the time you give it. If you and your child can set aside time each month to make whatever number of recipes a box includes, you’ll likely find it a rewarding and educational experience. But be prepared to spend time not only cooking with your child but in most cases, shopping for ingredients. In the long term, you very well may see this investment pay off as your child learns to cook and enjoy a variety of foods. What Comes in a Kids' Cooking Subscription Box? All the kids' cooking subscription boxes we looked at include one common element: recipes. Beyond that, the contents of boxes vary, but many feature supplemental activities, educational materials, and extras like stickers, pins, or aprons. Several even come with necessary ingredients. Before you commit to a subscription, ascertain exactly what you’re getting, or you may be surprised at what does (or does not) arrive in your box. Methodology To curate our list of the best kids' cooking subscription boxes, we scoured the market for those that offered a variety of features for different goals, such as cooking with toddlers, catering to picky eaters, and teaching cooking-adjacent skills. Cost was another priority, so we eliminated services over about $35 per month. We also took stock of the ease of use and customer service access on each company’s website, choosing only those that were simple to navigate. And since kids especially love novelty, we selected subscriptions that never (or rarely) repeat. 10'000 Hours / Getty Images By Sarah Garone Sarah Garone, NDTR, is a freelance health and wellness writer who runs a food blog. See Our Editorial Process Meet Our Review Board Share Feedback Was this page helpful? Thanks for your feedback! What is your feedback? Other Helpful Report an Error Submit By clicking “Accept All Cookies”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. Cookies Settings Accept All Cookies